Novosti

03Jul

ŠPD ZDK na sastanku organizacija nosilaca FSC certifikata koje upravljaju sa više od 5 miliona ha šumskog zemljišta

U hotelu Hills u Sarajevu je održan 2. Regionalni sastanak nosilaca FSC certifikata za gospodarenje šumama. Sastanak je okupio državne kompanije sa FSC certifikatom za gospodarenje šumama iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Srbije. Zajedno, ove organizacije upravljaju sa više od 5 miliona ha šumskog zemljišta. Glavne teme sastanka su bile revizija FSC Principa i Kriterija koje se očekuju u narednim godinama, revizija nacionalnih standarda u regiji, razmatranje najčešćih korektivnih mjera (CAR – ova), kao i usklađivanje FSC alata s najnovijom verzijom zahtijeva EUDR regulative.

Sastanak su modelirali Diego Florian, predstavnik za Adria – Balkan regiju i Nermin Hadžić, menadžer za tehničku podršku i razvoj opskrbnog lanca za Adria – Balkan regiju, uz prisustvo Kari Swanson, menadžerice za razvoj mreže u regiji, FSC Europe.

Prvog dana sastanka su obrađene teme vezane za FSC, kao i alati i komunikacija za usklađivanje gospodarenja šumama sa EUDR – om i to na način da su u prvom dijelu sastanka predstavljene FSC teme vezane za gospodarenje šumama, a u drugom dijelu teme povezane sa EUDR regulativom. Nakon uvodnih riječi i predstavljanja učesnika, od strane FSC stručnjaka za upravljanje šumama, Leu Fedarovicha je prezentirana tema „Međunarodne i lokalne prilagodbe FSC zahtjeva za gospodarenje šumama“. U okviru ove teme je obrađena revizija FSC Principa i Kriterija (P&C), revizija važećih nacionalnih standarda za upravljanje šumama (INS i NFSS), te upravljanje korektivnim mjerama (CAR – ovima). U toku diskusije na ovu temu, prof.dr. Mersudin Avdibegović, koji je predvodio projekat i radnu grupu za kreiranje FSC Nacionalnog standarda BiH je najavio reviziju navedenog standarda. Prvi dio sastanka je završen grupnim radom na temu korektivnih mjera. Učesnici sastanka su podijeljeni u četiri grupe, te su im date hipotetičke situacije u okviru audita za FSC. Učesnici su imali zadatak da definišu korektivne mjere u navedenim situacijama, šta nije u skladu sa FSC principima, te na koji način bi ih riješili.

Drugi dio sastanka je bio rezervisan za temu EUDR – a, odnosno o Uredbi o proizvodima koji nisu povezani sa krčenjem šuma. Wolfram Kotzurek, projekt menadžer iz Njemačke je u svojoj prezentaciji podsjetio sve prisutne na zahtjeve EUDR regulative za evropske i neevropske upravitelja šuma, zatim pomenuo i FSC alate usklađenosti sa EUDR – om. Također, jedan od bitnih alata koji nudi FSC jeste i platforma FSC Trace, koja je još uvijek u fazi izrade i dorađivanja, a koja će korisnicima/nosiocima FSC certifikata omogućiti unos transakcija svih proizvoda ka EU tržištu, a koja će u konačnosti biti jedan od alata za pomoć u usklađivanju sa potrebama i zahtjevima EUDR Uredbe. Na kraju prvoga dana sastanka učesnici su diskutovali o izazovima implemetacije EUDR –a, kao i o potrebama za konstantnim smjernicama od strane FSC – a, ali i EU.

Drugog dana regionalnog sastanka je održana radionica na temu „Komunikacijske strategije za FSC certificirane upravitelje šuma“. Radionicu je moderirala Ewa Hermanowicz, viša menadžerica komunikacije, FSC Europe, uz podršku Adél Strydom, menadžerice za sadržajni marketing, FSC International i Kari Swanson, menadžerice za razvoj mreže u regiji, FSC Europe. Ewa Hermanowicz je prisutnima predstavila komunikacijsku strategiju, te na koji način komunicirati sa ciljanom publikom čiji su interesi usko povezani sa aktivnostima preduzeća, a zatim su učesnici podijeljeni u grupe, te su sami kreirali komunikacijski plan za određenu ciljanu publiku. Zatim je Adél Strydom prezentirala na koji način kreirati poruke za ciljane grupe i javnost, te kako ih na pravi način podijeliti u medijima, pri čemu su učesnici ponovo radili u grupama, te su uz pomoć alata FSC – a kreirali ključne poruke ciljanim grupama o svom preduzeću i značajnosti posjedovanja FSC – a. Posljednja tema radionice se ticala medijske angažiranosti i intervjua u slučaju da se u javnosti objave informacije o preduzeću, te na koji se način nositi sa teškim situacijama i pitanjima koja mogu postavljati novinari pri istraživanjima i intervjuima. Učesnici su imali grupnu vježbu i na ovu temu, te su imali zadatak da u 30 – 40 sekundi daju kratak i sažet odgovor novinarima na pitanja u vezi video snimka koji je objavljen o hipotetičkom problemu u šumarskom preduzeću.

Na samome kraju dvodnevnog sastanka, učesnici su zahvalili moderatorima, kao i prezenterima, a poseban naglasak je stavljen na činjenicu da su interaktivni sastanci, pogotovo sa grupnim vježbama koje su bile održane oba dana sastanka, izuzetno značajni za bolje razumijevanje tema, kao i da se na taj način stiče mnogo više prakse. Moderatori su iskazali namjeru da se sastanci u vezi FSC tema, kao i usklađivanje sa EUDR – om održavaju i u budućnosti.

Regionalnom sastanku su prisustvovali i zaposlenici Službe za zaštitu i certificiranje šuma, kao predstavnici našeg preduzeća.